השידוך

אני מקבל את הטלפון במהלך פגישה. מהצד השני נשמע קול נשי: “תשמע אבי, אני אמורה להתחתן עם מישהו דרך שידוך. הוא אומר שהוא דתי, שומר מצוות ושבת. אבל האמת היא, שאני לא כל כך בטוחה שהוא כנה איתי, אני חייבת שתעזור לי לגלות.”

בתור מי שכבר 25 שנים חוקר מקרים כאלו ואחרים, נעניתי לבקשתה. כמה מאיתנו יכולים לדמיין פגיעה מבן זוג? מניסיוני הרב, ברגעים כאלו, אם יש ספק, אין ספק.

האישה מבקשת מאיתנו לבדוק האם הבחור אתו היא מיועדת להתחתן, באמת כמו שהוא מתאר. היא מוסיפה ואומרת שהוא יוצא בשעה קבועה מהבית, תיק פשוט לחוקר עם ניסיון בשטח.יוצאים מוקדם ופורסים את המצלמות והחיישנים כדי לכסות כל אזור אפשרי, התחברנו מרחוק והתחלנו לתצפת, מבצעים רישומים של התנועות השונות ומצלמים הכל. הגבר יוצא מהבית בשעה 10:00, 3 שעות מאוחר יותר ממה שהלקוחה חשבה.

נורה אדומה? אולי, אבל רצינו לברר עוד. בעוד שהוא טוען שהוא הולך לעבודה, אנו מגלים שלא כך הדבר והוא מנהל חיים מלאי פנאי ובידור. רק בצהרי היום אכן מגיע לעבודה, הדיווח עובר ללקוחה בזמן אמת.

למחרת, הסיפור דומה. הגבר יוצא מהבית בשעה 10, בזמן הזה אנו מבקשים מהלקוחה להתקשר אליו ולשאול לשלומו והיכן הוא, הגבר עונה שהוא יצא מבית הכנסת והוא בדרכו לשיעור עם הרב, כך השקר הראשון נתפס. לאחר מכן, הלקוחה מתקשרת בשנית ושואלת לשלומו “איך היה השיעור?”, היא כמובן יודעת שהוא משקר לה, שהוא לא נמצא בשיעור אלא עם חברים בבתי קפה ובבילויים.

כשאני מדווח לה על הממצאים, היא מתחילה לבכות. לפעמים אתה הופך להיות גם כתף תומכת בעבודה כזאת. לאחר מכן, הלקוחה מבינה דרכנו שדרך חיי הארוס המיועד שלה הם לא החיים שהוא צייר בפניה, כל אחד רשאי לעשות כדרכו, אבל אני תמיד מאוכזב מהשקרים.

ביום החקירה האחרון, אני מבקש מהלקוחה להתקשר אליו בשעה 10 בבוקר ולשאול היכן הוא.”ממש בכניסה לבית הכנסת, יצאתי מאוחר היום” הוא עונה, מיותר לציין שהבחור לא היה קרוב לבית הכנסת, אלא נסע לגבעתיים שם ישב בבית קפה עם אישה אחרת. אני מעדכן את הלקוחה שמחכה עם אימה לא רחוק משם ובשלב הזה הן מחליטות לסיים את התיק ולהתעמת עם הבחור, לבקשתן, אני מלווה מהצד ומתעד את כל ההתרחשות. האירוסין בוטלו, הייתה פניה קשה מאוד לשדכנית ודרכיהם נפרדו. אני מאחל ללקוחה כל טוב במציאת בחיר ליבה האמיתי. 4 ימים בלבד נדרשו לנו כדי לספק את התוצאה ללקוחה, שמצד אחד הייתה עצובה ומצד שני שמחה על הגילוי המהיר.